Jakie znajdziemy rodzaje ławek do parku?

lawka-w-parku_5_large.jpg

04.12.2020

Obecnie chyba trudno wyobrazić sobie krajobraz parku, w którym nie ma ani jednej ławki przeznaczonej dla spacerowiczów. Ten element małej architektury na stałe wpisał się w podstawowe wyposażenie miasta i stanowi jego istotną część.

Z całą pewnością ławki w parku są przydatne, ponieważ dają okazję do zatrzymania się i wypoczynku w przyjemnej atmosferze. Ponadto stanowią nieocenioną pomoc dla osób w podeszłym wieku lub schorowanych, dla których spacer po terenach zielonych jest związany ze wzmożonym wysiłkiem. Nasuwa się prosty wniosek, że ławki są potrzebne, a ich umiejscowienie oraz konstrukcja nie mogą być przypadkowe. Z uwagi na ich stałą ekspozycję na warunki atmosferyczne, a także zagrożenia wynikające z zachowań wandali, muszą one być skonstruowane w określony sposób, by mogły pełnić swoją funkcję przez wiele lat.

 

Ławki idealnie pasujące do parku


Najczęściej spotykanym rodzajem ławek w parkach są te zbudowane ze stali i drewna. Zapewniają one bardzo dobry komfort w trakcie odpoczynku, mają naturalny wygląd, a także są wytrzymałe. Bardzo dobrze komponują się w otaczający je krajobraz dzięki zastosowaniu drewna, które dodatkowo jest zaimpregnowane, co czyni je odpornym na wilgoć. Ławki stalowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym parku, ponieważ dostępnych jest wiele modeli o estetycznym wyglądzie.

 

Znacznie odporniejsze i o wiele cięższe są ławki żeliwne. Ich masywna konstrukcja zapewnia im wyjątkową wytrzymałość. Ławki żeliwne również mogą mieć siedziska zbudowane z drewnianych belek, dzięki czemu będą one przyjemne w dotyku, a także zapewnią im naturalny wygląd. Tego rodzaju siedziska z całą pewnością doskonale sprawdzą się w parku.

 

Jeśli ławka ma być przeznaczona do użytku w parku, może również zostać wykonana z betonu, dzięki czemu też śmiało będzie stawiać czoła trudnym warunkom pogodowym, a także wandalom. Chociaż mogłoby się wydawać, że beton nie będzie komponował się w architekturę parku, to w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Nowoczesne ławki zbudowane z tego surowca wyglądają bardzo elegancko, a drewniane siedziska ocieplają ich surowy wygląd.

 

Ciekawym rozwiązaniem mogą też okazać się ławki multimedialne, które pełnią szczególną funkcję. Dzięki wbudowanym głośnikom są w stanie emitować dźwięk muzyki lub głos lektora. Świetnie się sprawdzą w okolicy pomnika znanego pisarza lub kompozytora. Ławki multimedialne łączą w sobie wygodę, szykowny wygląd, a także nowoczesne technologie!

powrót