Jak sprawdza się piaskowiec w architekturze miejskiej?

a230261fmini_0_large.jpg

15.04.2021

Piaskowiec jest jednym z najstarszych kamieni wykorzystywanych przez człowieka, stosowanych przede wszystkim w budownictwie. Jest skałą osadową, która powstała na skutek scementowania ziaren skaleni, miki, kwarcu oraz innych skał i minerałów za pomocą spoiwa żelazistego, krzemionkowego albo ilastego.

Piaskowiec jest jednym z najstarszych kamieni wykorzystywanych przez człowieka, stosowanych przede wszystkim w budownictwie. Jest skałą osadową, która powstała na skutek scementowania ziaren skaleni, miki, kwarcu oraz innych skał i minerałów za pomocą spoiwa żelazistego, krzemionkowego albo ilastego. Dzięki szerokiej palecie barw znajduje on zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz budynków, do okładzin parapetów, schodów czy fasad. Z uwagi na swoje właściwości często wykorzystywany jest również podczas produkcji elementów architektury miejskiej.

 

 

Słupki parkingowe i donice

 

 

Z uwagi na dużą wytrzymałość oraz drobną ziarnistość piaskowca, która pozwala nadać mu wiele różnych kształtów, cieszy się on dużą popularności w architekturze miejskiej. Często możemy zaobserwować słupki  wykonane właśnie z tego surowca na parkingach czy na ulicach miast. Dzięki różnych wariantom kolorystycznym, kształtom i wielkościom stanowią nie tylko trwały element wpływający na bezpieczeństwo pieszych lub pojazdów, ale również są niezwykłą dekoracją. Dzięki swojej wytrzymałości mogą zdobić ulice miast przez wiele lat. Donice to kolejne elementy architektury miejskiej, które często są wykonywane z piaskowca. Mogą mieć różną wielkość i kształty, na przykład prostokątny czy okrągły, dzięki czemu można je wkomponować w niemal każdą przestrzeń miejską. W sezonie letnim obsadzone kwiatami nadają uroku wielu ulicom i placom.

 

 

Ławy z piaskowca

 

 

Przechadzając się po centrum miasta lub parku, regularnie mijamy miejsca przeznaczone do krótkiego odpoczynku. Czasami spotykamy się z ławami betonowymi, innym razem z ławami żeliwnymi czy kamiennymi. Piaskowiec jest surowcem, z którego wykonuje się również ten element drobnej architektury miejskiej. Takie ławy zwykle są niskie (40-45 centymetrów) i nie mają oparcia. Dzięki temu oprócz wygodnego miejsca przeznaczonego do odpoczynku zapewniają również subtelną dekorację przestrzeni miejskiej. Ławy z piaskowca mogą zostać wykonane w wielu różnych wariantach kolorystycznych, na przykład w kolorze szaro-białym, ciemnoszarym, czy piaskowo-brązowym, dzięki czemu dają wiele różnych możliwości aranżacyjnych.

powrót