Dlaczego beton architektoniczny sprawdza się w przestrzeni miejskiej?

lawki-z-betonu_2_large.jpg

18.05.2021

Nowoczesne miasta charakteryzują się stylem, a ich projektanci z firmy INVESTIM S.A. starają się wyróżnić liczne ich części, dodając elementów charakterystycznych, podkreślających urok przestrzeni. Nie jest to jednak zadanie proste, a składają się na nie bardzo ważne szczegóły stanowiące spójną całość.

 

Projektowanie miast obejmuje zarówno ujęcie estetyczne, jak i praktyczne. Komunikacja musi być na najwyższym poziomie, a estetyka licznych miejsc powinna stanowić harmonijną całość. Dotyczy to jednakowo obiektów poddawanych remontowi elewacji oraz stawianych zupełnie nowych budynków. Właściwy porządek powinien dotyczyć nie tylko samych architektonicznych punktów w przestrzeni, ale także zieleni miejskiej, która potrzebna jest ludziom do lepszego funkcjonowania. Niegdyś stosowano praktykę, która wielokrotnie nie tworzyła spójnej całości i przez to w miastach funkcjonował nieład, dysharmonia i brak estetyki. Na szczęście to się zmieniło, a projektanci dobierają najnowocześniejsze rozwiązania, takie jak beton architektoniczny, umiejętnie je stosując, aby wszystko było niepowtarzalne, ciekawe, stylowe, ale jednocześnie wpasowujące się w ogólną wizję aglomeracji.

 

Dlaczego beton architektoniczny?

Pośród wielu materiałów dekoracyjnych dla przestrzeni bardzo dobrze sprawdza się beton architektoniczny. Dlaczego sprawdza się tak dobrze? Jest to zasługą przede wszystkim właściwości tego materiału. Jest on surowy w odbiorze, ale jednocześnie jest bardzo elegancki w swojej prostocie. Tworzy odpowiedni klimat i dodaje ponadczasowego, uniwersalnego charakteru. Doskonale wkomponowuje się w otoczenie, nadając stylu, który nie jest agresywny i dominujący. Ponadto beton architektoniczny pozwala na stworzenie dowolnych obiektów, które będą widoczne, ale nie będą się specjalnie wyróżniały. Kosze na śmieci, słupki, siedziska, ławy, kanapy, stojaki rowerowe, osłony drzew, donice, a także elementy elewacji. Te i o wiele więcej elementów można wytworzyć z materiału, który cechuje wysoka wytrzymałość na warunki pogodowe, wysokie i niskie temperatury, wilgoć oraz ogień, a także naturalność, która jest wolna od chemikaliów i sztucznych barwników.Możliwość wykorzystania betonu w praktycznie każdej formie daje możliwość wykreowania przestrzeni zgodnie z założeniami, w której nic nie jest przypadkowe, a jednocześnie nie jest specjalnie odstające od całości. Dlatego właśnie spośród wielu materiałów beton architektoniczny jest jednym z najlepszych możliwych. Jego struktura, możliwość komponowania dowolnych, bardzo fantazyjnych wzorów w kilku ciekawym odcieniach od bieli, przez szarości, po czerń. Beton architektoniczny pozwala na ożywienie przestrzeni, które nie mają specjalnych wyrazów estetycznych.

powrót