Stojaki rowerowe – czy wciąż potrzebne?

stojak-metalowy_0_large.jpg

10.06.2023

W czasach kryzysu klimatycznego i troski o zdrowie rower staje się polecanym przez wiele instytucji środkiem komunikacji. Wraz z rozwojem infrastruktury rowerowej, pojawia się jednak potrzeba zapewnienia odpowiednich miejsc do parkowania jednośladów. Jednym z popularnych rozwiązań są stojaki rowerowe, które umożliwiają użytkownikom zabezpieczenie swoich pojazdów.

 

Gdzie konieczne jest umieszczenie stojaków na rowery?

Ustawianie stojaków rowerowych jest formą promowania aktywnego stylu życia i ekologicznego transportu, jaką mogą stosować władze miasta. Słuszne jest wyznaczanie miejsc dla rowerów przed budynkami użyteczności publicznej, takimi jak urzędy, szkoły i centra handlowe. Stojaki są też potrzebne w miejscach o dużym natężeniu ruchu rowerowego, na przykład przy ścieżkach rowerowych czy w parkach. Osoby korzystające z rowerów podczas dojazdu do pracy lub szkoły często łączą jazdę na dwóch kółkach z podróżą autobusem bądź tramwajem, dlatego warto ustawiać stojaki w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej.

 

Jakie są zalety stojaków wykonanych z betonu?

Architekci zajmujący się aranżacją przestrzeni miejskich często wybierają stojaki rowerowe wykonane z betonu. Dlaczego? Produkty z betonu architektonicznego czy betonu płukanego cechują się bowiem dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Beton architektoniczny pozwala na tworzenie rozmaitych form i kształtów, dzięki czemu stojaki z tego materiału mogą stanowić nie tylko praktyczne udogodnienie, ale również element dekoracyjny. Ostatnim, ale nie mniej ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem betonowych stojaków rowerowych, jest ich ekologiczność. W czasach, gdy coraz większą wagę przykłada się do ochrony środowiska, warto zwrócić uwagę na materiały, które są przyjazne dla planety.

powrót