5 trendów w projektowaniu przestrzeni miejskiej

lawka-metalowa_0_large.png

02.07.2023

Atrakcyjna aranżacja stref w miastach to nie lada wyzwanie. Trzeba być na bieżąco z nowinkami oraz pamiętać o mieszkańcach, którym zależy na komfortowych i przyjaznych przestrzeniach. Dowiedz się, jakie trendy obecnie panują przy projektowaniu obszarów miejskich.

 

Co jest najważniejsze podczas aranżacji przestrzeni w mieście?

Tworząc projekt powierzchni publicznej, trzeba pamiętać o pięciu istotnych trendach. Należą do nich:

  1. Miejsca służące odpoczynkowymi i możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju skwery, place oraz obszary przeznaczone do organizacji pikników, wystaw czy jarmarków. Niezbędne będą więc tu meble miejskie jak stalowe ławki z oparciem, na których można usiąść i się zrelaksować.
  2. Obszary o charakterze sportowym umożliwiające wykonywanie aktywności fizycznej. Będą to m.in. otwarte siłownie, ścieżki rowerowe czy place zabaw dla dzieci.
  3. Zielone ogrody, stanowiące interesujący punkt dla mieszkańców miast, gdzie można wypocząć na łonie natury. Ważną rolę odgrywają tutaj rośliny całoroczne, posadzone w betonowych donicach, które przez cały rok będą zachwycać swoją estetyką.
  4. Odnowione strefy poprzemysłowe np. dawne hale czy kopalnie, które można przekształcić na obszary rekreacyjne jak galeria sztuki, muzeum.
  5. Innowacyjne oświetlenie w ciekawej formie wykonane z nowatorskich materiałów. Pozwoli na rozświetlenie miast nocą, nadając jednocześnie niepowtarzalnego nastroju, a także zwiększając poczucie bezpieczeństwa. W dzień natomiast będzie stanowić ciekawą ozdobę.

 

Projektując przestrzenie miejskie, najważniejsze jest połączenie rozwoju technologicznego z potrzebami mieszkańców. Należy umożliwić im swobodne spotkania na świeżym powietrzu, nie zapominając przy tym, aby podążać za duchem czasu oraz postępu.

powrót