Ławki betonowe czy drewniane? Co wybrać?

lawka-betonowa-bez-oparcia_2_large.png

22.08.2023

Jednym z elementów, które mają wpływ na estetykę i funkcjonalność przestrzeni miejskich, są ławki. W związku z tym pojawia się pytanie, które rozwiązanie będzie lepsze – ławki betonowe czy drewniane? W poniższym artykule przedstawimy zalety i wady obu tych propozycji, aby ułatwić podjęcie decyzji.

 

Estetyka i wygląd

Ławki betonowe są kojarzone z trwałością i solidnością, a ich design często nawiązuje do klasycznych wzorów, które idealnie wpasowują się w otoczenie historycznych budynków czy parków. Można uzyskać różne efekty wizualne i dopasować je do konkretnego miejsca.

Z kolei ławki drewniane cechują się ciepłem i naturalnością. Są one idealne dla osób ceniących ekologiczne materiały oraz prostotę wzornictwa. Drewno jest materiałem uniwersalnym i pasuje do różnych stylistyk – zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. 

 

Trwałość i łatwość konserwacji

W kwestii trwałości, ławki kamienne mają zdecydowaną przewagę nad drewnianymi. Beton jest materiałem odpornym na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy promieniowanie UV. Dodatkowo, ławki betonowe nie wymagają regularnej konserwacji ani impregnacji, co sprawia, że są to rozwiązania praktycznie bezobsługowe.

Co prawda ławki drewniane są narażone na wpływ czynników zewnętrznych, jednak odpowiednie zabezpieczenie drewna przed wilgocią, insektami czy grzybami pozwala na znaczne przedłużenie ich żywotności. 

 

Komfort użytkowania

Pod względem komfortu użytkowania drewniane ławki z oparciem mają zdecydowaną przewagę. Drewno jest materiałem przyjemnym w dotyku, a jego właściwości izolacji termicznej sprawiają, że nawet w upalne dni ławki te są relatywnie chłodne

W przypadku ławek betonowych komfort użytkowania może być nieco niższy, gdyż beton jest materiałem twardym i zimnym. W szczególności w okresie jesienno-zimowym może to wpłynąć na dyskomfort podczas korzystania z ławki. Istnieje jednak możliwość dodania siedziska z innego materiału, np. drewna czy metalu, co może poprawić ergonomię tego typu ławek.

powrót