Dlaczego tak duże znaczenie mają kosze w mieście? 

kosz-betonowy_0_large.jpg

27.10.2020

W erze konsumpcjonizmu produkujemy coraz więcej odpadów. Odpowiednie segregowanie śmieci powinno odbywać się nie tylko w domach, ale również w miejscach przestrzeni publicznej, stąd w miastach pojawia się coraz więcej koszy na odpady.

Mogą one być wykonane z różnego typu materiałów, takich jak beton, żeliwo, stal nierdzewna czy drewno. Ważne, aby były odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne, a także akty wandalizmu. Najczęściej kosze na śmieci umieszczane są przy przystankach autobusowych, skrzyżowaniach, w parkach, na placach zabaw czy w pobliżu centrów handlowych, czyli wszędzie tam, gdzie skupia się duża ilość ludzi. Są niezbędne, aby nie doszło do zaśmiecania miasta, które nie tylko jest szkodliwe dla środowiska naturalnego, ale również bardzo nieestetyczne.

 

Gdzie znajdziemy kosze na śmieci? 

 

Kosze umieszczone przy często uczęszczanych alejach i promenadach pozwalają na pozbycie się niewielkich odpadków, takich jak butelki po wodzie, opakowania po żywności czy niedopałki. Ich rozstawienie jest szczegółowo planowane, aby nie utrudniały ruchu pieszym i rowerzystom. Są na bieżąco opróżniane, by nie ulegały przepełnieniu oraz czyszczone, aby zachować ich estetykę. Kosze występują w bardzo wielu wzorach, aby możliwe było ich jak najlepsze dopasowanie do otaczającej architektury. Inne kosze ustawia się w pobliżu biurowców, a inne w zabytkowych częściach miasta. Wszystko po to, aby dobrze komponowały się z otoczeniem i nie szpeciły okolicy. Ważnym elementem w oczyszczaniu miasta są również kosze przeznaczone do segregacji odpadów. Najczęściej znajdują się przy parkach, lasach i wszędzie tam, gdzie mieszkańcy urządzają grille czy ogniska. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ można dokładnie oddzielić od siebie resztki jedzenia, plastikowe kubki, szklane butelki czy papierowe tacki. Tego typu pojemniki są oznaczone kolorami i napisami, żeby nie było wątpliwości, gdzie wrzucić dane odpadki. Dzięki wszechobecnym koszom i pojemnikom na śmieci miasto staje się proekologiczne, a także estetycznie wygląda. 

powrót