Jak ławki wpisują się w przestrzeń miejską?

lawka-osiedlowa_0_large.jpg

17.11.2020

Chociaż większość z nas nawet na to nie zwraca uwagi, idąc pieszo przez miasto, praktycznie zawsze w zasięgu wzroku znajdziecie ławkę, na której można usiąść.

Oczywiście wciąż są takie miejsca, gdzie ich brakuje, jednak tam, gdzie przemieszcza się dużo osób, szczególnie na deptakach lub w parkach ławek jest pod dostatkiem. Naturalnym widokiem są też siedziska w pobliżu przystanków autobusowych lub kolejowych. Dlaczego to takie ważne by ławki były dostępne wszędzie tam, gdzie pojawiają się piesi i jak komponują się one z otoczeniem?

 

Wygodne i solidne ławki miejskie


Ławki są nieodłącznym elementem krajobrazu w miastach, dlatego dobrze jest, gdy ich wygląd nie jest przypadkowy. Jeśli będą odpowiednio dobrane stylistycznie, nie tylko spełnią swoją praktyczną funkcję, ale też będą stanowiły dopełnienie dla otaczającej je architektury. Właśnie dlatego dostępny jest tak szeroki wybór pośród tych produktów. Do najpopularniejszych należą ławki stalowe z drewnianymi siedziskami, ławki betonowe i żeliwne. Występują one w modelach z oparciami lub bez. Wiele z nich ma nowoczesne kształty, które doskonale pasują do nowoczesnych centrów miast lub dzielnic biznesowych. Niezależnie od tego, jaki model ławki zostanie zamontowany w ruchliwym miejscu, jej zadaniem jest umożliwić odpoczynek pieszym. Chwile spędzone na tych siedziskach nieraz związane są z relaksem w parku lub skwerze. Bardzo często spotyka się w pobliżu przychodni i szpitali, gdzie pojawiają się osoby w podeszłym wieku, dla których pokonywanie nawet niewielkich dystansów wiąże się z dużym wysiłkiem. Podobnie jest w przypadku miejsc, w których znajdują się przystanki autobusowe lub kolejowe. Tam ławki pomagają odpocząć podróżnym w trakcie oczekiwania na transport, co więcej nierzadko są one zadaszone, dzięki czemu stanowią idealną ochronę przed deszczem, śniegiem i wiatrem.

 

Estetycznie zaprojektowane ławki umiejscowione w ruchliwych miejscach są bardzo potrzebne i mogą cieszyć oko. Niektóre modele są wyposażone w system nagłośnienia, który odtwarza przyjemną muzykę lub uruchamia głos lektora opowiadającego jakieś historie. Dzięki temu korzystanie z siedziska staje się ciekawym doświadczeniem. Ławki to bardzo proste konstrukcje, które już zawsze będą nam towarzyszyły w miastach!

powrót